نقش آباژور در دکور خانه

نقش آباژور در دکور خانه

امروزه آباژورها جایگزین چراغ های فیتیله ای، گرد سوز، و فانوس های قدیمی شده اند؛ با این تفاوت که در زمان های گذشته، از این منابع نوردهی هم به عنوان نور عمومی و هم به عنوان نورهای جهت دار و کاربردی استفاده می شد، اما امروز و با وجود نعمت بزرگی چون برق، آباژورها نورهایی کاربردی و دکوراتیو و مکمل نورهای عمومی هستند. آباژور نوعی لوستر با قابلیت جابجایی است این چراغ کلاه دار و فانتزی مشتری ثابت میزهای دکوراسیون اتاق نشیمن و اتاق خواب هستند.

اگر میزی را که برای قرار دادن زیر آباژور انتخاب کرده اید گرد یا مستطیل شکل است بهتر است کلاهک آباژور نیز با میز شما همخوان و هماهنگ باشد.در حقیقت، آباژورهای رومیزی با خطوط عمودی خود در میان دریایی از خطوط افقی مبلمان موجود در فضا، ابزاری دکوراتیو محسوب می شوند. این آباژورها فضای سطح میز را نیز برای چیدمانی فوق العاده آماده می سازند.

چون آباژور یک محصول تزیینی و فانتزی به حساب می آید در ساخت و تولید استاندارد خاصی وجود ندارد ولی قانون نانوشته ای هست که می گوید باید قطر و اندازه کلاهک آباژور بزرگتر از پایه آن باشد. این اختلاق اندازه می تواند یک تا چند سانتی متر باشد.

وجود آباژور مقابل آینه روی دراور، به انعکاس نور و بزرگنمایی فضا کمک می کند.گاهی علاوه بر تقسیم بندی فضا برای چیدمان های مختلف، ناگزیر هستیم که کاناپه را نه کنار دیوار، بلکه وسط فضا قرار دهیم. در چنین مواقعی، قرار دادن میزی هم ارتفاع یا کمی کوتاهتر از کاناپه، درست پشت آن می تواند مکانی مناسب برای قرار دادن جفتی آباژور را ایجادکند. زیبایی، ارمغان چنین چیدمانی خواهد بود.

قرار دادن آباژور روی میزی کنار صندلی راحتی می تواند نور لازم را برای مطالعه تامین کند.معمولا شومینه در فضا قابلیت تاکیدی دارد. از این رو، قرار دادن آباژور یا چراغی زیبا روی طاقچه شومینه به تقویت این نقطه در فضا کمک می کند. البته، بهتر است که از آباژور یا چراغی باریک برای این کار استفاده شود.

آباژورهایی که دارای کلاهک های چین دار و پایه های مجسمه ای و سنگی هستند بعنوان آباژورهای طرح کلاسیک و آباژورهایی که دارای پایه های تک رنگ و ظریف و متالیک با کلاهک های ساده هستند بعنوان آباژورهای مدرن شناخته میشوند.

0/5 ( 0 نظر )
دیدگاه‌ها ۰

*
*