۹ روش‌ برای نگهداری از نقره

چگونه از سیاه شدن نقره جلوگیری کنیم؟ به نظر شما راهی برای جلوگیری از این اتفاق وجود دارد؟ یا باید مثل همیشه بعد از وقوع به فکر درمان این معضل باشیم؟

یکی از محبوب ترین فلزات گرانبهای جهان نقره بوده و هست، این فلز محبوب در صنایع مختلفی کاربرد دارد که صنایع تولیدی زیورآلات یکی از برترین‌های آنها به شمار می‌رود، اما در طول تاریخ، نگهداری از نقره جات بزرگ ترین مشکل بوده است، ایجاد لکه‌های تیره و زرد بر روی ظروف و زیورآلات نقره مشکلیست که راه حل ساده‌ای دارد. ولی با رعایت موارد بسیار کوچکی، می‌توانیم تا حدود زیادی این مشکل را کنترل کنیم. البته باید به این موضوع توجه شود که هیچ راه حلی برای جلوگیری از تغییر رنگ نقره وجود ندارد و تمامی روش‌ها موجود، موجب تاخیر در این امر می‌شوند.

8 روش برای نگهداری از نقره

راه حل‌هایی برای تاخیر و جلوگیری از سیاه شدن نقره

دوری از آب

در صورتی که از زیورآلات نقره استفاده می‌کنید باید به میزان برخورد آب به آنها توجه ویژه داشته باشید. به علت وجود کلر در آب و خشک نشدن سریع آن از سطح نقره، این برخورد موجب ایجاد لکه‌هایی در سطح زیورآلات می‌شود. البته خشک کردن سریع آب نیز می‌تواند تاثیر مثبت بالایی داشته باشد.

استفاده درست از عطر و ادکلن

کلیه مواد آرایشی و بهداشتی در صورت قرار گرفتن بر سطح اجسام نقره‌ای می‌توانند موجب ایجاد لکه‌های زرد یا سیاه شوند، پس بهترین راهکار در استفاده از چنین موادی، دقت در عدم تماس آن با سطح نقره می‌باشد.

از مواردی که باید توجه ویژه به آن شود، می‌توان به زمان اسپری عطر و ادکلن و همچنین استفاده از اکثر کرم‌ها اشاره نمود.

نظافت مداوم برای جلوگیری از تیره شدن

اگر در پایان تمامی زمان‌های استفاده از اشیا نقره‌ای و قبل از قرار دادنشان در محل نگهداری، این اشیا با پارچه‌ای تمیز و لطیف نظافت شوند، تاثیر بسیار زیادی در جلوگیری از پیدایش تیرگی‌ها در سطح آنها دارد. توجه داشته باشید که پارچه مخصوص این کار بعد از هر بار نظافت به صورت کامل شستشو شود و موجب انتقال مجدد آلودگی نگردد.

عدم تماس با مواد شیمیایی و نظافت

بدون شک تمامی مواد شیمیایی و نظافتی که قابلیت بالای اسیدی را هم دارا می‌باشند، می‌توانند موجب آسیب های فراوانی به سطح اجسام نقره‌ای ما بزنند. پس لازم به تاکید نیست که در زمان استفاده از این مواد، باید مراقبت ویژه‌ای داشته باشیم. توجه به مواد شیمیایی موجود در فضای تنفسی که اصولا در محیط کار اهمیت بیشتری پیدا می‌کند از دیگر موارد اساسی در حفاظت از نقره می‌باشد.

تماس با بدن

در حالی که استفاده مکرر از زیورآلات یکی از راه‌های مهم در حفظ و نگهداری از آن محسوب می‌شود ولی باید به میزان تعرق بدن و یا آلودگی‌هایی که بر پوست بدن می‌نشیند هم نظر داشته باشیم. این اتفاق مخصوصا در شهرهای بزرگ و پر ترافیک تاثیر بیشتری بر پدید آمدن لکه‌ها بر روی نقره دارد و همچنین در زمان پخت غذا و وجود روغن در هوای آشپزخانه این اتفاق بسیار رخ می‌دهد. پس بهتر است که در زمان خاص از زیورآلات نقره خود استفاده کنید و در زمان‌هایی مانند استراحت یا کار، پس از نظافت کامل آن را در جایگاه خود قرار دهید.

استفاده از جعبه‌های ضد لک برای حفاظت از نقره جات

استفاده از جعبه‌هایی که دارای پوشش بوده و تماس مستقیمی میان نقره و جعبه وجود ندارد یکی از بهترین روش‌ها برای جلوگیری از ایجاد سیاهی در نقره می‌باشد، به خصوص چوب درخت بلوط که موجب ایجاد لک‌های بسیار بر روی سطوح نقره می‌گردد.

استفاده از گچ ساختمانی و زغال

برای اینکه رطوبت نتواند بر روی اشیا نقره‌ای شما تاثیری بگذارد یک راه حل بسیار ساده وجود دارد. استفاده از مقداری گچ در نزدیکی محل نگهداری ظروف یا زیورآلات نقره. برای مثال می‌توانید مقداری گچ را در کشوی محل نگهداری ست نقره خود قرار دهید و دیگر نگران رطوبت موجود در هوا نباشید.

دوری از رزین و روزنامه

یکی از روش‌های نگهداری اشتباه که بسیار هم در میان مردم متداول می‌باشد، استفاده از روزنامه برای پوشش دادن به نقره می‌باشد. همچنین قرار دادن جواهرات نقره در جعبه چوبی که به جای استفاده از پارچه‌های مخصوص برای فضای داخلی آنها از انواع روغن و رزین استفاده شده باشد. هر دو این اعمال موجب پدید آمدن تیرگی در سطح تماس جسم نقره‌ای با جعبه و روزنامه می‌گردد.

راهکار بی دردسر

اگر شما هم مانند من نمی‌توانید نکات گفته شده را برای نگهداری از نقره جات خود رعایت کنید، پیشنهاد می‌کنم به آسان‌ترین روش معرفی شده دقت کنید. بهترین راه حل برای محافظت از زیورآلات نقره و جلوگیری از ایجاد لک‌ها بر روی آن توجه به ایم موضوع می‌باشد که، زیورآلات خود را به عنوان اخرین گزینه در زمان پوشش قرار داده و همچنین اولین گزینه برای زمانی که در می‌آورید.

0/5 ( 0 نظر )
دیدگاه‌ها ۰

*
*