طریقه سفید کردن نقره در خانه با روش های ساده

با نقره‌های کدر و سیاه خود چه کنیم؟

شاید این سوال در ذهن تمامی افرادی که از ظروف و زیورآلات نقره استفاده می‌کنند وجود داشته باشد. علاقه انسان به استفاده از انواع زیورآلات و ظروف گرانبها از گذشته‌های دور وجود داشته که نقره سهم بالایی را در این میان دارا است. اما بزرگترین چالش افراد با محصولات ساخته شده از نقره در تغییر رنگ و درخشندگی آن می‌باشد. در ادامه این مطلب به دلیل پیدایش چنین پدیده‌ای بر روی نقره و روش‌های سفید کردن نقره خواهیم پرداخت.

چرا نقره سیاه می‌شود؟

تنها نقره‌ای که سیاه و کدر نمی‌شود، نقره خالص است. همانطور که می‌دانیم از آن برای ساخت ظروف و جواهرآلات نمی‌توان استفاده کرد، برای اینکه این ماده در حالت خالص بسیار نرم بوده و توانایی حفظ فرم و شکل خود را ندارد. استاندارد عیار نقره در جواهرات، عددی برابر با ۹۲۵ می‌باشد و اگر سرویس نقره شما در طول زمان تغییر رنگ داده است باید به شما تبریک بگویم. چون یک محصول نقره‌ای با کیفیت مطلوب را خریداری کردید.

نقره که در زبان انگلیسی Silver خطاب می‌شود، به شکل طبیعی سیاه نمی‌گردد بلکه آلیاژهای موجود در آن، مانند مس افزوده شده به آن در واکنش با نمک و گوگرد موجود در هوا موجب تغییر رنگ می‌گردد. در صورتی که از برخورد مواد شوینده و شیمیایی به نقره جلوگیری نکنیم میزان سرعت کدر شدن و سیاهی می‌تواند بیشتر شود. اما خوشبختانه به دلیل اینکه تغییر رنگ ایجاد شده در نقره که همان خوردگی سطحی می‌باشد با لایه‌های پایین تر درگیر نمی‌شود، امکان تغییر رنگ و درخشش مجدد در این فلز زیبا و ارزشمند وجود دارد. حال بیایید ببینیم که چگونه نقره سیاه شده را سفید کنیم؟

طریقه سفید کردن نقره در خانه با روش های ساده

۱۱ روش تمیز کردن نقره جات

تمیز کردن نقره با کمک آرد ذرت

برای شروع قبل از هر کاری باید خمیری از ترکیب آب به همراه آرد ذرت تهیه نمایید. خمیر به دست آمده را با کمک یک دستمال مرطوب بر روی قطعه نقره‌ای خود بمالید. چند دقیقه‌ای صبر کرده تا خمیر خشک شود. حال با کمک یک پارچه زبر (حوله، باند) شروع به تمیز کردن کنید.

درخشندگی نقره با کمک نوشیدنی لیمویی گازدار

در این روش به یک ظرف بزرگ تر از محصول نقره و مقدار لازم لیموناد نیاز داریم. نقره را در داخل ظرف قرار می‌دهیم و تا زمانی که به طور کامل در نوشیدنی گازدار قرار نگرفت آن را به ظرف اضافه می‌کنیم. پس از یک ساعت اقدام به شستشو و خشک کردن قطعه نقره‌ای خود می‌کنیم.

سفید شدن نقره به کمک شیشه پاک‌کن

در این راه به یک مسواک یا پارچه‌ای تمیز نیازمندیم. شیشه پاک‌کن را بر روی یکی از موارد گفته شده اسپری می‌کنیم و به آرامی بر روی محصولات نقره‌ای می‌کشیم. مشاهده می‌کنید که به آسانی سطح نقره مورد نظر شما مانند روز اول درخشان شده است.

شاهکار آب، جوش شیرین، فویل آلومینیوم

یکی از مطمئن ترین روش‌ها برای تمیز کردن تمامی محصولات نقره استفاده از این ترکیب طلاییست. دو قاشق چای‌خوری جوش شیرین  را در یک لیتر آب تمیز حل نموده و بگذارید در ظرفی که داخلش با فویل آلومینیوم پوشیده شده حرارت ببیند تا به نقطه جوش برسد. قطعات نقره‌ای خود را برای مدت زمان ۸ تا ۱۲ ثانیه در این محلول قرار داده و سپس از آن خارج کنید.

اگر میزان سیاهی‌های موجود بسیار زیاد باشد باید با ترکیب نیم پیمانه جوش شیرین و ۴ قاشق آب، خمیر درست کرده و با یک پارچه مرطوب بر روی نقره بکشیم. بعد از شستشو کامل شاهد تمیزی و سفید شدن نقره خواهیم بود.

دیدگاه‌ها 0

*
*